The price of one pound of pecans fluctuates based mostly on a number of elements, together with pecan selection, whether or not they’re shelled or in-shell, the place they’re bought (grocery retailer, farmers market, on-line retailer), and the time of yr. Typically, in-shell pecans are inexpensive per pound than shelled pecans because of the added labor concerned in shelling. Moreover, pecan costs are usually greater in the course of the peak season (fall and winter holidays) resulting from elevated demand.
Understanding pecan pricing is effective for each shoppers and companies. For shoppers, it permits for knowledgeable buying selections and budgeting. Companies, notably these within the meals trade, profit from correct pecan pricing information to handle ingredient prices and set worthwhile costs for his or her merchandise. Traditionally, pecans have been a helpful commodity, with costs reflecting their desirability and dietary worth. The growing world demand for pecans additional contributes to the complexity of pricing.